FİTOTERAPİ

Esenyurt fitoterapi merkezi olarak 2016 yılından itibaren ofisimizde hizmet vermekteyiz.Siz değerli missafirlerimizide Fitoterapi eğitimi almaya ve Allah(cc) izniye Hacamat ve Sülük yaptırmaya bekleriz.

Fitoterapi,

Kısaca bitkiler aracılığıyla tedavi anlamına gelir. Bitkilerin belli bir kısmını kullanarak hazırlanan doğal kürlerle hastalıkları tedavi etmeyi ve hastalık oluşumunu engllemeyi amaçlar. En eski tedavi yöntemlerindendir.

İnsanlar tarih boyunca bitkileri en önemli besin maddesi olarak tercih ettiler. Bunun yanında bütün kıta ve kültürlerde insanlar hastalıklarını tedavi etmek için şifalı bitkileri kullandı. İnsanlık tarihinin bilinen en eski doğal tedavi yöntemlerinden olan fitoterapi, bitkilerin tamamının veya bazı bölümlerinin kullanılması yoluyla hazırlanarak elde edilen doğal ilaçlarla hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi amaç ediniyor. Fitoterapi’de kullanılan bitkilere ise şifalı veya tıbbi bitkiler (drog) adı veriliyor. Yunanca kaynaklı olan fitoterapi, phyton=bitki ve therapeia=hizmet etmek, iyileştirmek, tedavi etmek kelimelerinin birleştirilmesinden meydana geliyor.

Eski kültürlerde şifalı bitkilerin ve bitkisel ilaçların kullanımı, kuşaktan kuşağa özenle aktarılan bir zanaat olarak algılanıyor ve özenle korunuyordu. Bu tedavi şeklinde, bitkilerin hafif etkisi benimseniyor ve sabırla hastalığın iyileşmesi bekleniyordu. Değişime uğramamış bazı yerli kültürlerinde bu zanaat hala devam ettiriliyor olsa da, son zamanlarda modern tıp, fitoterapiyi, hızlılığı ve keskinliğiyle -diğer endüstriyel gelişmeler gibi- sözde önemsiz hale getirdi. Fakat özellikle ortodoks tıbbın da çözemediği kronik hastalıkların tedavisinde gösterdiği başarı ile fitoterapi‚ bugün modern ve tercih edilen doğal tıbbın en önemli tedavi yöntemlerinden biri olarak tekrar hak ettiği yere geliyor.Esenyurt fitoterapi merkezi ile bu bilinci korumaya çalışıyoruz.

Dış Basında Fitoterapi ;

Fitoterapi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onay gören bir tedavi yöntemi.  Bu tedavi yöntemi, Avrupa’da özellikle de Almanya’da yerini tamamen sözüm ona modern tıbba bırakmadığı için önemini de kaybetmemişti. Fitoterapi için gerekli olan ilaçlar eczane ve diğer “drog satış noktaları“nda büyüyen bir ivme ile günümüze kadar geldi. 
Fitoterapi, Almanya’da doğal tıp okullarında öğretilmeye devam ediliyor ve bu mesleğin icrası, 1939 yılından itibaren kanunlarla belirlenmiş bir çerçevede, tıp sınavının verilmesi ve meslek lisansı alınması yoluyla resmi olarak uygulanıyor. Bu ülkede fitoterapi uygulamaları da devlet tıp sınavını kazanmış doğal tıp uzmanlarına ve hekimlere verilmiş durumda. 
Buna paralel olarak eczaneler de gerekli doğal ilaç ve bitki droglarını kendi uzman personelleriyle hizmete sunuyor. (Çalıştığım eczanede -karıştırılmak üzere verdiğim çay reçetesini kabul eden eczane- yaklaşık 500 çeşit bitki drogu satışa hazır bulunduruluyor.)

Doğal tıbbın genelde büyüyen bir hızla insanların tercih ettiği tedavi yöntemi oluşu fitoterapinin günümüzde daha da büyük bir önem taşımasının öncelikli nedenleri arasında yer alıyor. Az gelişmiş ülkelerde yaygınlığı ve ekonomik oluşunun yanı sıra, refah düzeyi yüksek olan ülkelerde modern tıbba alternatif olması ve modern tıbbın bir çok konuda sağlık problemlerini çözemeyişi, aksine hastalıkları kronikleştirişi nedeniyle de birçok hasta bilinçli olarak fitoterapiye başvuruyor. Zira Almanya’da modern tıp doktorları (hatta başhekimler bile) kendi hastalıklarının tedavisi için hastalarına verdikleri ilaçları kullanmayıp doğal tıp uzmanlarına geliyor (bir araştırmaya göre doktorların yüzde 80’i kendi hastalığı için, hastasına verdiği ilaçları kullanmadığını vurguluyor).

Çağımızda tükettiğimiz birçok besin maddesinin (hormonlu, suni, vs.) ve diğer yaşam koşullarının (örneğin stres) bizde bazı medeniyet hastalıklarına yol açtığı kesin.    İnsanlar hızla bu konuda hassaslaşıyorlar ve bilinçlenerek, koruyucu olarak doğal tıbbın en eski yöntemlerinden sayılan fitoterapiye başvuruyorlar.Bizde esenyurt fitoterapi merkezi olarak hastalarımızda bu bilinci yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Bu sayfaya ek olarak Facebook sayfamızıda takip edebilirsiniz.Bu sayfamızda da konuyla ilgili güncel videolar görseller ve makaleler mevcuttur. Esenyurt fitoterapi merkezimize randevü ile gelerek kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Fitoterapinin başarılı olduğu hastalık ve alanlardan bazıları: 

Migren, diğer baş ağrıları
Atardamar ve toplardamar kan dolaşımı bozukluğu
Kalp hastalıkları, tansiyon problemleri 
Alerji, cilt hastalıkları
Solunum yolları hastalıkları, astım
Romatizma, osteoporoz
Hormonal dengesizlikler 
Uykusuzluk, değişik kriz dönemi problemleri
Üşütme, nezle, sinüzit, grip (Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları –ÜSYE)
Aşırı kilo, kilo alamama
Kadın hastalıkları, menstrual düzensizlik
Kadınlarda buhran dönemi, menopoza giriş zorlukları
Mide ve bağırsak rahatsızlıkları
Tiroit bezi hastalıkları
Kemoterapi sonrası tedavi
Şeker hastalığı
Böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları
Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları

hemen arayın