Corona Virus Zamanında Hacamat

Corona virüs zamanında hacamat yaptırmak isteyen hastalarımızın kesinlikle MESAFE, HİJYEN VE MASKE takarak ve sadece tedavi olacak kişinin gelmesi önemle rica olunur. Kliniğimize gelirken lütfen yanınızda çocuklarınızı getirmemeniz rica olunur. Çünkü korona virüs temasla, hasta kişilerden çıkan damlacıklar sayeside bulaştığı kanıtlanmıştır. Corona virüs, zamanında maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulması zorunludur. Şimdi genel bir bilgilendirme yapalım.

Koronavirüs nedir?

2019 yılının Aralık ayında, Çin’de birdenbire sebebi açıklanamayan zatürre olguları ortaya çıkmaya başladı. Yapılan araştırmalar, bu zatürre vakalarının daha önceden tanımlanmamış yeni bir tip coronavirüs (coronavirus) olduğunu ortaya çıkardı. Virüsün bu formuna, 2019 yılında ortaya çıktığı için, Coronavirus 2019 yani COVID-19 denildi. Corona virüs aslında, hayvanlarda bolca rastlanan bir virüstür. Son zamanlarda hastalığa neden olan virüsün kaynağının, ise Çin’in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülmektedir. Önce hayvandan insana bulaşan virüsün insandan insana da yayılabildiği zamanla anlaşılmıştır. 

2019 Yeni Koronavirüsü nasıl yayılır? 

Corona virüsünün tam olarak insandan insana bulaşma yolunun moleküler mekanizması şu anda çözülmüş olmasa da, genel olarak solunum yolları hastalıklarının bulaşma prensibi benzerdir, bu nedenle hacamat ve sülük yaptırmaktan bu aşamada kaçının. Solunum yolları hastalıkları, damlacık saçılması ile yayılır. Bu yayılma türünde, hasta bir insan öksürdüğünde ya da hapşırdığında etrafında bulunan kişiler, bu mikroba maruz kalmış olur. Bir başka bulaşma yolu ise, damlacık ile kirlenen bir nesneyi kullanma sonucunda oluşur. 

Koronavirüs risk grubu nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre canlı hayvanlarla uğraşanlar (özellikle Uzak Doğu bölgesinde) en büyük risk altında olanlardır. Bunun haricinde hasta kişilerle yakın temas halinde olan aile bireyleri ve sağlık görevlileri de yine coronavirüs risk gurubunda yer alır. Ölüm oranları açısından ise 65 yaş üstü grup daha yüksek risk altındadır.

Koronavirüsünün semptomları nelerdir?

Coronavirüs hakkında şu ana kadar bilinen bilgiler doğrultusunda, semptomlar orta dereceli ya da şiddetli olabilmektedir. En çok gözlenen semptomlar; ateş, öksürük ve solunum güçlüğüdür. Burun akıntısı, coronavirüste bildirilmemiştir. Bu nedenle, burun akıntısı olmadan öksürük ve solunum güçlüğü ve ateş gözlendiğinde kesinlikle kalabalık yerlerden uzak durmak ve en kısa sürede sağlık kuruluşuna baş vurmak çok önemlidir. Ciddi coronavirüsü vakalarında ise zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelir.

Bu belirtilerden ötürü corona virüs zamanında hacamat merkezimiz kapalıdır.

Ülkemiz Corona virüs den tamamen arınana kadar, sizinde evinizden çıkmamanız önemlidir. Bu süreçler geçince Hacamat, Sülük, Access Bars yaptırmaya sizleride bekleriz.

Bizleri Facebooktan da takip edebilsiniz.

hemen arayın